رشته جغرافیا

رشته جغرافیا : یکی از رشته های زیر گروه انسانی می باشد. این رشته خود به صورت مستقل به معنای شناخت محیط طبیعی است که انسان در آن سکونت دارد، این رشته در واقع به بررسی و مطالعه ی رابطه ی میان انسان و پدیده های طبیعی آن می پردازد و آن ها را تجزیه و تحلیل می کند.

هدف از به وجود آمدن ، ارائه و شکل گیری این رشته علاوه بر عوامل فوق، پرورش استعدادهای افرادی است که به این علم علاقمند هستند. این دانشجویان در دانشگاه ها با آموزش های نوین تبدیل به افرادی کار آمد و متخصص برای انجام فعالیت هایی مانند انواع طرح های اجتماعی ، اقتصادی و عمرانی می باشند. مطالعه جغرافیا در واقع مطالعه ی سطح زمین است به همین دلیل یکی از روش های اصلی مطالعه ی جغرافیا مشاهده ی مستقیم زمین است.

مشاوره انتخاب رشته جغرافیا

انتخاب رشته مانند انتخاب دانشگاه نقشی اساسی در شکل گیری آینده هر شخص دارد، در واقع انتخاب رشته کنکور یکی از مهم ترین و حساس ترین تصمیم هایی است که افراد برای ورود به دانشگاه ها باید آن را اتخاذ کنند. انتخاب رشته یکی از مقوله هایی است که اگر اشتباهی در آن صورت بگیرد هیچ بازگشتی برای آن وجود نخواهد داشت، پس داوطلبان باید این مرحله را بسیار جدی بگیرند. یکی از راه هایی که می تواند کمک شایانی در زمینه انتخاب رشته به داوطلبان داشته باشد. مشورت با مشاوران انتخاب رشته و تحقیق و مطالعه در رابطه با رشته دلخواه است.

مرکز آوای مشاور می تواند در هر دو زمینه به شما عزیزان کمک کند. ما در این مقاله سعی داریم به توضیح رشته جغرافیا بپردازیم تا داوطلبان متقاضی این رشته بتوانند با دیدی گسترده درباره زوایای مختلف این رشته نسبت به انتخاب آن اقدام نمایند. داوطلبان در صورت بروز هر گونه سوال و مشکل می توانند با مشاوران ما در تماس باشند.

 

رشته جغرافیا 96-97

گرایش های رشته جغرافیا

1_ جغرافیای انسانی

2_ جغرافیا و برنامه ریزی شهری

3_ جغرافیای طبیعی

4_ جغرافیای سیاسی و نظامی

5_ کارتوگرافی

توانایی های لازم در رشته جغرافیا

داوطلبان و دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته جغرافیا را دارند باید از توانایی های مربوط به این رشته اطلاع داشته باشند، برخی از این توانایی ها عبارتنداز:

1_ علاقمند به ریاضی و هندسه

2_ درک درست از مسائل اجتماعی

3_ حل مسائل اجتماعی و جمعیتی

4_ توانایی روحی و جسمی بالا

5_ علاقمند به مسائل شهری

6_ تلاشگر در جهت حل مسائل

بازار کار رشته جغرافیا

فارغ التحصیلان رشته جغرافیا می توانند در مشاغل زیر فعالیت نمایند

1_ سازمان جغرافیایی نیروی مسلح

2_ جهاد کشاورزی

3_ وزارت خانه های آموزش و پرورش

4_ شهرداری ها

5_ سازمان محیط زیست

6_ سازمان های انتظامی و سیاسی و…

دروس رشته جغرافیا

دروس تخصصی گرایش ژئومورفولوژی

ژئومورفولوژی مناطق شهری هیدرولوژی کاربردی تفسیر نقشه (توپوگرافی و زمین شناسی)
نقشه ها و نمودارهای ژئومورفولوژی کاربرد ژئومورفولوژی در برنامه ریزی شهری و منطقه ای پایان نامه

دروس مشترک بین شاخه های جغرافیا

جغرافیای آبها، جغرافیای خاکها، جغرافیای زیستی، آب و هوای ایران، ژئومورفولوژی ایران، منابع و مسائل آب ایران، اصول و روشهای برنامه ریزی ناحیه ای ، مبانی جغرافیای جمعیت، مبانی جغرافیای روستایی، مبانی جغرافیای اقتصادی: کشاورزی ، مبانی جغرافیای اقتصادی: صنعت ، حمل و نقل و انرژی ، جغرافیای سیاسی ، مبانی جغرافیای شهری ، جغرافیای کوچ نشینی، پژوهش میدانی در جغرافیا ( روش تحقیق عملی) ، زمین در فضا ، ریاضیات ، آمار و احتمالات1، منابع و مآخذ جغرافیای ایران ، فلسفه جغرافیا و جغرافیای کاربردی ، تاریخ علم جغرافیا ، کارتوگرافی ( نقشه کشی ) ، نقشه برداری( نظری و عملی)، نقشه خوانی ، روش تحقیق: نظری، اصول سنجش از دور ، کاربرد عکسهای هوایی و ماهواره ای در جغرافیا ، آمار و احتمالات :2 کاربرد آمار در جغرافیا ، کامپیوتر در جغرافیا ، مبانی علم جغرافیا ، زمین شناسی برای جغرافیا ، مبانی اقلیم شناسی ، آب و هوای کره زمین،

مبانی ژئومورفولوژی : 1 ساختمانی، مبانی ژئومورفولوژی :1 دینامیک.

دروس اصلی مشترک بین گرایشهای جغرافیای طبیعی

جغرافیای قاره ها، جغرافیای کوارترنر ، زمین شناسی ایران ، مسایل جغرافیایی مناطق خشک ایران، حفاظت خاک ، جنگل ومرتع و مسایل آن در ایران، جغرافیای ناحیه ای ایران ، متون جغرافیای طبیعی به زبان خارجی ، جغرافیای انسانی ایران(1) : (جمعیت- اقتصادی) ، جغرافیای انسانی ایران (2): ( شهری – روستایی)، نقشه برداری تکمیلی، مبانی محیط زیست، ژئومورفولوژی اقلیمی، کاربرد جغرافیای طبیعی در برنامه ریزی شهری و منطقه ای، ( با تاکید بر ایران).

دروس تخصصی گرایش کارتوگرافی

آمار و احتمالات، کامپیوتر، فیزیک نور، کلیات جغرافیای جهان، تئوری خطاها، فتوگرامتری، تفسیر عکس، هیدروگرافی، نقشه برداری، کارتوگرافی ریاضی ، کارتوگرافی موضوعی ، عکاسی و فن چاپ ، گرافیک ، اردو نقشه برداری هیدروگرافی ، پروژه کارتوگرافی ، کارتوگرافی کامپیوتری ، جغرافیای خلیج فارس ، ژئودزی عمومی ، نجوم ژئودزی ، کارتوگرافی.

دروس تخصصی گرایش جغرافیای شهری

اقتصاد شهری، شهرها و شهرکهای جدید، روابط متقابل شهر و روستا با تاکید بر ایران، اصول و روشهای برنامه ریزی شهری، برنامه ریزی شهری در ایران، کارگاه برنامه ریزی شهری و منطقه ای(روش تهیه تفسیر طرحهای شهری و منطقه ای)، پایان نامه.

دروس تخصصی گرایش جغرافیای روستایی

اصول و روشهای برنامه ریزی روستائی، اقتصاد روستائی، روابط متقابل شهر و روستا با تاکید بر ایران، برنامه ریزی روستائی در ایران، کارگاه برنامه ریزی روستائی:( روش تهیه و تفسیر طرحهای روستائی)، پایان نامه.

دروس اصلی مشترک بین گرایشهای جغرافیای انسانی

جغرافیای جمعیت ایران ، جغرافیای روستائی ایران ، جغرافیای شهری ایران ، جغرافیای اقتصادی ایران:1 کشاورزی ، جغرافیای اقتصادی ایران:2 صنعت ، حمل و نقل انرژی ، اصول علم اقتصاد ، نظریه های اقتصادی و اقتصاد توسعه ، متون جغرافیای انسانی به زبان خارجی ، نقشه ها و نمودارهای موضوعی در جغرافیای انسانی ، ویژگیهای جغرافیای انسانی مناطق خشک ایران ، جغرافیا و صنعت توریسم ، ویژگیهای جغرافیایی کشورها توسعه یافته ، ویژگیهای جغرافیایی کشورهای اسلامی ، ویژگیهای جغرافیایی آسیای میانه ، کاربرد جغرافیای طبیعی در برنامه ریزی شهری و روستایی ، جغرافیای تاریخی ( با تاکید بر ایران).

جهت مشاوره تحصیلی تلفنی و یا اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین آوای مشاور در ارتباط باشید .

آوای مشاور

 

  جهت مشاوره تحصیلی و یا اطلاعات بیشتر در مورد رشته جغرافیا

با شماره 1978 907 909 ازسراسر کشور از تلفن ثابت و بدون گرفتن پیش شماره  تماس حاصل نمائید.

ساعات پاسخگویی مرکز از 8 صبح الی 12 شب می باشد. ( همه روزه )

 
به این مقاله امتیاز دهید : 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره - هنوز هیچ امتیازی داده نشده.
Loading...


درباره behnamn

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *