رشته مهندسی شیمی

رشته مهندسی شیمی : یکی دیگر از رشته های زیر شاخه ریاضی است که این رشته با این هدف شکل گرفته است که تلفیقی از اصول مهندسی را به همراه مبانی ریاضی ، فیزیک و شیمی را به دانشجویان این رشته آموزش دهد تا بتواند طراحی و بهره برداری از صنایع متنوعی داشته باشند. مهم ترین دروس این رشته ،ریاضی ، شیمی و فیزیک می باشد که بعد از آن دانشجویان باید با دروس اصلی رشته مهندسی شیمی مانند : مکانیک سیالات ، 0کنترل فرآیند ، انتقال حرارت ، انتقال جرم ، طراحی راکتورهای شیمیایی ، موازنه انرژی و مواد و …آشنا شوند. این دروس در مقطع کارشناسی به دانشجویان ارائه می شود که طول مدت تحصیل در این مقطع 4 سال و 8 ترم تحصیلی می باشد.

مشاوره انتخاب رشته مهندسی شیمی

انتخاب رشته تحصیلی مانند انتخاب دانشگاه نقشی اساسی در شکل گیری آینده هر شخص دارد، در واقع انتخاب رشته کنکور یکی از مهم ترین و حساس ترین تصمیم هایی است که افراد برای ورود به دانشگاه ها باید آن را اتخاذ کنند. انتخاب رشته یکی از مقوله هایی است که اگر اشتباهی در آن صورت بگیرد هیچ بازگشتی برای آن وجود نخواهد داشت، پس داوطلبان باید این مرحله را بسیار جدی بگیرند. یکی از راه هایی که می تواند کمک شایانی در زمینه انتخاب رشته به داوطلبان داشته باشد. مشورت با مشاوران انتخاب رشته و تحقیق و مطالعه در رابطه با رشته دلخواه است.

مرکز آوای مشاور می تواند در هر دو زمینه به شما عزیزان کمک کند. ما در این مقاله سعی داریم به توضیح رشته مهندسی شیمی بپردازیم تا داوطلبان متقاضی این رشته بتوانند با دیدی گسترده درباره زوایای مختلف این رشته نسبت به انتخاب آن اقدام نمایند. داوطلبان در صورت بروز هر گونه سوال و مشکل می توانند با مشاوران ما در تماس باشند.

رشته مهندسی شیمی 96-97 (زمان و ثبت نام)

توانایی های لازم در رشته مهندسی شیمی

داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته ی مهندسی شیمی را دارند باید از توانایی های مربوط به این رشته آگاه باشند که این توانایی ها عبارتند از:

1- تسلط به دروس شیمی ، فیزیک و ریاضی و همچنین علاقمندی به این دروس

2- علاقمندی به تحقیق و مطالعه مستمر

3- تسلط به زبان انگلیسی به دلیل منابع انگلیسی در این رشته

4- دقت نظر بالا

5- فعال و خلاق برای بهره برداری و استفاده از مواد اولیه

بازار کار رشته مهندسی شیمی

فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی ،پس از اتمام تحصیل می توانند شغلی مناسب با رشته تحصیلی خود را اتخاذ کنند.برخی از این مشاغل عبارتنداز:

1- مهندسی شیمی گرایش نفت : فارغ التحصیلان این رشته می توانند به انجام محاسبات و تعیین مشخصات وسایل، فرآیندهای شیمیایی در صنایع نفت، محاسبه و تعیین مشخصات فنی دستگاه شروع به فعالیت کنند.

2- مهندسی شیمی گرایش پالایش : فارغ التحصیلان این رشته می توانند به فعالیت در مجتمع های پتروشیمی ، پالایشگاه های نفت و گاز، کارخانه های تصفیه روغن، همکاری با مراکز علمی و صنعتی بپردازند.

3- مهندسی شیمی گرایش صنایع پتروشیمی : فارغ التحصیلان این گرایش همانند فارغ التحصیلان گرایش پالایش می توانند در زمینه های فوق به فعالیت بپردازند، علاوه بر این گرایش ها این رشته دارای گرایش های دیگری نیز می باشد.

دروس پایه و اختصاصی رشته مهندسی شیمی

دروس پایه رشته مهندسی شیمی مشترک در گرایش های مختلف

ریاضیات عمومی 1 و 2 شیمی عمومی 1 و 2 آزمایشگاه شیمی عمومی 1 و 2 فیزیک 1 و 2 آزمایشگاه فیزیک 1 و 2 معادلات دیفرانسیل

دروس اختصاصی مهندسی شیمی مشترک در گرایشهای مختلف

ترمودینامیک 1 و 2 موازنه انرژی و مواد آزمایشگاه شیمی آلی آزمایشگاه مکانیک سیالات شیمی تجزیه آزمایشگاه شیمی فیزیک کنترل فرآیندها کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی
ریاضیات مهندسی برنامه نویسی و شناخت کامپیوتر استاتیک و مقاومت مصالح انتقال حرارت 1 و 2 آزمایشگاه شیمی تجزیه انتقال جرم آزمایشگاه کنترل فرآیندها کارگاه
نقشه کشی صنعتی شیمی آلی مکانیک سیالات 1 و 2 آزمایشگاه انتقال حرارت شیمی فیزیک عملیات واحد 1 و 2 طرح و اقتصاد مهندسی پروژه یا طراحی پروژه

جهت مشاوره تحصیلی تلفنی و یا اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین آوای مشاور در ارتباط باشید .

 

آوای مشاور

 

  جهت مشاوره تحصیلی و  اطلاعات بیشتر در مورد رشته مهندسی شیمی

با شماره 1978 907 909 ازسراسر کشور از تلفن ثابت و بدون گرفتن پیش شماره  تماس حاصل نمائید.

ساعات پاسخگویی مرکز از 8 صبح الی 12 شب می باشد. ( همه روزه )

 
به این مقاله امتیاز دهید : 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره - هنوز هیچ امتیازی داده نشده.
Loading...


درباره behnamn

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *