رشته مهندسی مواد 96-97

رشته مهندسی مواد : رشته مهندسی مواد مانند رشته های دیگر مهندسی زیر گروه ریاضی است، نیاز به متخصصان این رشته در کشور ما احساس می شود زیرا ما با پیشرفت روز افزون علم متالوژی روبه رو هستیم. علم متالوژی نقش بسیار مهمی را در پیشرفت تکنولوژی عهده دار است به همین علت یکی از عوامل مهم پیشرفت بشر هم به حساب می آید.

داوطلبان برای ورود به رشته مهندسی مواد باید از توانایی های مربوط به رشته مهندسی مواد اطلاع داشته باشند.

توانایی های مربوط به این رشته به 4 بخش تقسیم می شود که عبارتنداز : توانایی های عامی مانند تسلط روی دروس فیزیک ، شیمی و ریاضی و همچنین آشنایی به زبان انگلیسی . توانایی های مالی مانند : ارزان بودن مواد سرامیکی این رشته که یکی از ویژگیهای این رشته است.

توانایی جسمی مانند : توان جسمانی بالا و آمادگی کار در شرایط سخت و آخرین ویژگی و توانایی که علاقه می باشد یعنی داوطلب باید نسبت به رشته ای که در آن تحصیل می کند دارای علاقه و خلاق باشد.

گرایش های مقطع کارشناسی رشته مهندسی مواد به 3 گرایش متالوژی صنعتی ، سرامیک و متالوژی استخراجی تقسیم می شود. گرایش متالوژی صنعتی دربرگیرنده هر چیزی است که روی فلزات و سنگ ها انجام می شود.

گرایش متابوژی اسخراجی شامل سوخت ها، فعل و انفعالات شیمیایی، شناخت کوره ها و… می شود و در گرایش مهندسی سرامیک کلید فرآیند های ساخت سرامیک و ساخت مواد اولیه و آماده سازی آنها آموزش داده می شود.

 

رشته مهندسی مواد

بازار کار رشته مهندسی مواد

فارغ التحصیلان رشته مهندسی مواد می توانند در مشاغل مربوط به رشته خود وارد بازار کار شوند، برخی از مشاغلی که فارغ التحصیلان این رشته می توانند به آنها راه پیدا کنند عبارتنداز:فارغ التحصیلانی که در رشته متالوژی استخراجی تحصیل کرده اند می توانند جذب مراکز تولید مواد اولیه شوند همچنین می توانند در صنایع نفت و پالایش و صنایع آهنی و غیر آهنی فعالیت کنند.فارغ التحصیلان رشته متالوژی صنعتی می توانند در مراکز مانند صنایع خودرو سازی، ابزار سازی و صنایع متالوژی پودر وارد بازار کار شوند.

مشاوره انتخاب رشته مهندسی مواد

انتخاب رشته مانند انتخاب دانشگاه نقشی اساسی در شکل گیری آینده هر شخص دارد، در واقع انتخاب رشته کنکور یکی از مهم ترین و حساس ترین تصمیم هایی است که افراد برای ورود به دانشگاه ها باید آن را اتخاذ کنند. انتخاب رشته یکی از مقوله هایی است که اگر اشتباهی در آن صورت بگیرد هیچ بازگشتی برای آن وجود نخواهد داشت، پس داوطلبان باید این مرحله را بسیار جدی بگیرند. یکی از راه هایی که می تواند کمک شایانی در زمینه انتخاب رشته به داوطلبان داشته باشد. مشورت با مشاوران انتخاب رشته و تحقیق و مطالعه در رابطه با رشته دلخواه است.

مرکز آوای مشاور می تواند در هر دو زمینه به شما عزیزان کمک کند. ما در این مقاله سعی داریم به توضیح رشته مهندسی مواد بپردازیم تا داوطلبان متقاضی این رشته بتوانند با دیدی گسترده درباره زوایای مختلف این رشته نسبت به انتخاب آن اقدام نمایند. داوطلبان در صورت بروز هر گونه سوال و مشکل می توانند با مشاوران ما در تماس باشند.

دروس‌ مشترک‌ در گرایش های مختنلف مهندسی‌ مواد

ریاضی‌ ، معادلات‌ دیفرانسیل‌ ، ریاضی‌ مهندسی‌ ، محاسبات‌ عددی‌ ، مبانی‌ و برنامه‌سازی‌ کامپیوتر ، فیزیک‌ ، شیمی‌عمومی‌ ، مبانی‌ مهندسی‌ برق‌ ، استاتیک‌ ، مقاومت‌ مصالح‌ ، کریستالوگرافی‌ ، پدیده‌های‌ انتقال‌ ، شیمی‌ فیزیک‌ مواد ، ترمودینامیک‌ مواد ، خواص‌ فیزیکی‌ مواد ، متالوگرافی‌ ، خواص‌ مکانیکی‌ مواد.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ متالورژی استخراجی‌

انتقال‌ مطالب‌ علمی‌ و فنی‌، ریخته‌گری‌، شکل‌ دادن‌ فلزات‌ ، تغلیظ‌ مواد معدنی‌ ، اصول‌ استخراج‌ فلزات‌، سینتیک‌ مواد، شیمی‌ تجزیه‌ ، عملیات‌ حرارتی‌ ، خوردگی‌ و اکسیداسیون‌، انجماد فلزات‌، مواد دیرگداز. (بسیاری‌ از دروس‌ این‌ رشته‌ همراه با آزمایشگاه‌ است.)

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ متالورژی صنعتی‌

ریخته‌گری‌، انجماد فلزات‌ ، شکل‌ دادن‌ فلزات‌، خواص‌ مکانیکی‌ مواد ، متالورژی جوشکاری‌ ، متالورژی پودر، روش‌های‌ نوین‌ آنالیز مواد، خوردگی‌ و اکسیداسیون‌، عملیات‌ حرارتی‌ ، استخراج‌ فلزات‌، انتقال‌ مطالب‌ علمی‌ و فنی‌.

دروس‌ تخصصی‌ شاخه‌ سرامیک‌

ساختار سرامیک‌ها، سینتیک‌ مواد، روش‌های‌ نوین‌ آنالیز مواد ، خواص‌ الکتریکی‌ و نوری‌ سرامیک‌ها، مواد دیرگداز ، تئوری‌ شیشه‌ ، تئوری‌ پرسلان‌ها، آزمایشگاه‌ چینی‌، فرآیند ساخت‌ سرامیک‌، انتقال‌ مطالب‌ علمی‌ و فنی‌.

جهت مشاوره تحصیلی تلفنی و یا اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین آوای مشاور در ارتباط باشید .

 

آوای مشاور

 

  جهت مشاوره تحصیلی و  اطلاعات بیشتر در مورد رشته مهندسی مواد

با شماره 1978 907 909 ازسراسر کشور از تلفن ثابت و بدون گرفتن پیش شماره  تماس حاصل نمائید.

ساعات پاسخگویی مرکز از 8 صبح الی 12 شب می باشد. ( همه روزه )

 
به این مقاله امتیاز دهید : 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره - هنوز هیچ امتیازی داده نشده.
Loading...


درباره behnamn

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *