شرایط مشمولین خدمت سربازی : مشمول به چه کسی گفته می شود ؟ سن مشمولیت چند سال است ؟ مدت خدمت سربازی چند ماه است ؟ از جمله ابهامات و سوالاتی است که برای بیشتر افراد به وجود می آید . ما در این مقاله سعی داریم برای رفع این گونه سوالات و ابهامات به مواردی چون سن مشمولیت ، مدت مهلت مقرر شده برای معرفی مشمولان ، غیبت و تبعات آن بپردازیم .

شرایط سن مشمولیت خدمت سربازی 97-98

هر فرد برای مشخص نمودن وضعیت مشمولیت خود باید اطلاعات کامل و جامعی نسبت به قواعد و قوانین خدمت و وظیفه عمومی داشته باشد تا در صورت لزوم بتواند اقدامات لازم را انجام دهد . یکی از مواردی که افراد باید نسبت به آن واقف باشند سن مشمولیت است . به عبارت دیگر هر فرد باید بداند که چه زمانی به عنوان فرد مشمول شناخته می شود و به چه کسی مشمول می گویند .

طبق ماده 2 قانون خدمت وظیفه عمومی افرادی مشمول شناخته می شوند که به سن 18 سال تمام رسیده باشند به عبارت دیگر هر فرد با ورود به ماهی که در آن ماه به سن 19 سال می رسد مشمول شناخته می شود . پس مشمول به کسی اطلاق می شود که در شمول قانون قرار داشته باشد برابر قانون افراد از 18 سالگی تا 50 سالگی تمام در شمول قانون وظیفه عمومی قرار می گیرند . به عنوان مثال فردی که تاریخ تولدش 74/07/16 می باشد از اول مهر سال 1392 به عنوان فرد مشمول شناخته می شود . افراد برای محاسبه زمان مشمولی خود می توانند سال تولد خود را با عدد 18 جمع نمایند .

زمان ومهلت معرفی مشمولان خدمت سربازی 97-98

افرادی که قبل از سن مشمولی ترک تحصیل می کنند ( انصراف ، اخراج ) و یا فارغ التحصیل می شوند حداکثر تا 6 ماه پس از ورود به سن 18 سال تمام مهلت دارند تا خود را به مراکز وظیفه عمومی ( پلیس +10) معرفی نمایند و اگر در مهلت زمانی مشخص شده نسبت به معرفی خود به عنوان فرد مشمول اقدامی نکنند به عنوان مشمول غایب شناخته می شوند و در این صورت وارد غیبت خواهند شد.

البته لازم به ذکر است مهلت مشخص شده برای معرفی دانش آموزان و دانشجویانی که از معافیت تحصیلی برخوردارند در صورت ترک تحصیل و یا فراغت از تحصیل 1 سال عنوان شده است به عبارت دیگر افرادی که از معافیت تحصیل برخوردارند در صورت فراغت از تحصیل و یا انصراف ، اخراج ، ترک تحصیل تا حداکثر 1 سال بعد از تاریخ انصراف و یا فارغ التحصیلی مهلت ادامه تحصیل را دارند و در غیر این صورت بعد از گذشت 1 سال از تاریخ انصراف باید نسبت به معرفی خود به عنوان فرد مشمول اقدام کند .

دانش آموزان و دانشجویانی که از معافیت تحصیلی برخوردارند و مشغول به تحصیل می باشند توجه داشته باشند که برابر سنوات تحصیلی تعریف شده برای آن دوره تحصیلی می توانند به تحصیل ادامه دهند و بعد از اتمام سنوات به عنوان فرد مشمول شناخته می شوند . برابر تبصره ( 1 ) ماده ( 33 ) قانون خدمت وظیفه عمومی ، حداکثر معافیت تحصیلی برای دانش آموزان تا سن بیست سال تمام ودر هر یک از مقاطع تحصیلی کاردانی دو و نیم سال ، کارشناسی ناپیوسته وکارشناسی ارشد ناپیوسته سه سال ، کارشناسی پیوسته پنج سال وکارشناسی ارشد پیوسته شش سال، دکترای پیوسته هشت سال و دکترای تخصصی شش سال است .

آن دسته از افرادی که دارای برگ معافیت موقت مانند کفالت و یا پزشکی هستند پس از گذشت مدت اعتبار برگ معافیت باید ظرف 1 ماه برای درخواست تجدید رسیدگی اقدامات لازم را انجام دهد در غیر این صورت وارد غیبت می شود .

شرایط مشمولین خدمت سربازی 97-98

مشمولین خدمت سربازی در مهلت قانونی درخواست معافیت پزشکی یا کفالت داده و در مراحل بعدی ( مانند رسیدگی پزشکی و کفالت ) قرار گرفته‌ اند اما عمداً و یا سهواً موجب طولانی شدن مراحل رسیدگی شده اند و رای شورای پزشکی یا هیئت رسیدگی کفالتسرباز بودن آنان را اعلام کرده است ، در این صورت اینگونه افراد جزمشمولان غایب بوده و برای آنها برگ اعزام با غیبت صادر خواهد شد .

افرادی که توانسته اند تابعیت ایرانی به دست آورند باید ظرف مدت 6ماه خود را به مراکز مربوطه معرفی نمایند . و همچنین افراد مشمولی که 6ماه از صدور شناسنامه برای آنان گذشته و خود را به پلیس +10 معرفی نکرده اند نیز یه عنوان مشمول غایب شناخته می شوند .

کارکنان نیروهای مسلح و افراد متعهد به خدمت در دستگاه های غیر نظامی که قبل از اتمام زمان تعهد ازانجام خدمت مذکور برکنار می شوند و یا استعفا می دهند باید حداکثر ظرف مدت 6 ماه خود را معرفی نمایند . در غیر این صورت وارد غیبت خواهند شد .

تبعات غیبت در خدمت سربازی 97-98

اطلاع از آخرین زمان و مهلت برای معرفی به مراکز وظیفه عمومی بسیار مهم است زیرا در صورت عدم اطلاع از زمان معرفی ممکن است فرد به صورت ناخواسته وارد غیبت شود که در این صورت از بسیاری از مزایا و امتیازات قانونی محروم خواهد شد . امتیازاتی مانند کفالت ، ادامه تحصیل ، خروج از کشور ، استخدام ، دریافت هرگونه وام ، صدور پروانه کسب ، گواهینامه و…. و البته در صورت اعزام به خدمت بر حسب مورد 3 تا 6 ماه اضافه خدمت برای آنان در نظر گرفته می شود .

طبق ماده 58 خدمت وظیفه عمومی مشمولان در صورت عدم ارسال به موقع مدارک و یا مراجعه به موقع برای اعزام غایب محسوب می شوند . افرادی که به عنوان مشمول غایب شناخته شده اند پس از معرفی و یا دستگیری در صورتی که شرایط اعزام به خدمت را داشته باشند مجازات های ذکر شده در متن زیر برای آنان اعمال و به خدمت اعزام خواهند شد . افراد مشمول غایب از نظر مجازات به 2 دسته تقسیم می شوند .

1- افراد مشمولی که زمان و مدت غیبت اولیه آنان در زمان صلح تا 3 ماه می باشد به 3 ماه اضافه خدمت مجازات خواهند شد و چنان چه مدت و زمان غیبت اولیه آنان بیشتر از 3 ماه باشد به 6 ماه اضافه خدمت مجازات خواهند شد .

2- افراد مشمولی که زمان و مدت غیبت اولیه آنان در زمان صلح از 1سال بیشتر شود علاوه بر در نظر گرفتن 6 ماه اضافه خدمت برای فرد ذکر شده ، او را به عنوان مشمول فراری شناخته و به مراجع قضایی معرفی خواهند کرد .

 

شرایط مشمولین خدمت سربازی

 

 

جهت مشاوره تحصیلی و  اطلاعات بیشتر در مورد شرایط مشمولین خدمت سربازی

با شماره 1978 907 909 ازسراسر کشور از تلفن ثابت و بدون گرفتن پیش شماره  تماس حاصل نمائید.

ساعات پاسخگویی مرکز از 8 صبح الی 12 شب می باشد. ( همه روزه )
به این مقاله امتیاز دهید : 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره - هنوز هیچ امتیازی داده نشده.
Loading...


درباره behnamn

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *